Pantone
kolory,  wnętrza

Pantone i jego poddani

Skąd bierze się moda na kolor? Dlaczego wszystkie katalogi wnętrzarskie z uporem maniaka wciskają Ci zielone dodatki? Kto decyduje o tym, że w danym roku kolorem przewodnim będzie np. niebieski, a nie fioletowy? Jak to właściwie jest z tą kolorową modą?

Najpierw prognoza.

Na świecie pełno jest ciekawych instytutów, organizacji i przedsiębiorstw. Dajmy na to organizacje zajmujące się prognozowaniem kolorów (sic.!). Mówiąc w dużym skrócie, są to organizacje, które przewidują, jaki kolor będzie sprzedawał się najlepiej w danym roku. Brzmi to trochę jak magia i wróżenie z fusów. Jednak za tym prognozowaniem stoi psychologia, marketing, statystyka, badania rynku, itd. Za tym prognozowaniem stoi między innymi firma Pantone.

Czym jest Pantone?

W 1963 roku, Pantone wprowadził sytem identyfikacji kolorów (Pantone Colour System), czyli powiedzmy takie wzorniki kolorów. Przykładowo, na ich podstawie, projektanci tworząc kolekcje, mają pewność, że zaplanowany na projekcie kolor będzie miał odzwierciedlenie w fizycznym produkcie. Co więcej, Pantone nie ograniczyło się do opracowania wyżej przedstawionego systemu, a stworzyło całe imperium koloru. W ich ofercie możemy znaleźć między innymi materiały dotyczące psychologii koloru, prognozowania kolorów, inspiracje, kompleksowe zarządzanie kolorem, itp. Według Pantone właściwe dobranie barw potrafi zwiększyć rozpoznawalność marki aż do 87%. Ponadto dobrze dobrana kolorystyka potrafi zwiększyć sprzedaż produktu nawet o 50-85%1. (Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziecie w artykule Karoliny Nowosielskiej, wystarczy kliknąć TUTAJ)

Jeżeli więc chcemy pobawić się kolorem, lub mamy trudność w kolorystycznym dopasowaniu dodatków w naszych domach, warto zajrzeć na gotowe wzorniki. Zapraszam też do następnych wpisów o kolorach, w których poruszę temat poszczególnych odcieni, ich zastosowanie we wnętrzach, oraz pomysły na łączenia barw.

P.S. Każdego roku, Pantone ustala jaki kolor będzie przewodni dla danego roku. W roku 2020 jest to Classic Blue, co raduje mnie niezmiernie, bo okazuje się, że TiliBlue wpisuje się w tegoroczne trendy 😉

1) źródło: https://store.pantone.com/eu/en/color-systems-intro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *